Nevarni odpadki so tisti, ki vsebujejo večje koncentracije okolju nevarnih snovi in jih torej ni mogoče odlagati skupaj s komunalnimi oziroma gospodinjskimi odpadki. So težko razgradljivi in povzročajo človeštvu in naravi ogromno škodo. Nevarni odpadki nastanejo tako pri industrijski, obrtni in kmetijski proizvodnji ter predelavi kot tudi v gospodinjstvih.
Zaradi okolju nevarnih snovi moramo nevarne odpadke zbirati, odlagati, predelati ali uničiti ločeno od ostalih odpadkov.
Nevarni in posebni odpadki, ki jih je potrebno ločeno zbirati in oddajati za to pooblaščenim podjetjem ali zbirnemu centru so:
- onesnažena embalaža in embalaža pršil (prazna embalaža barv, lakov, lepil, pesticidov, olj, embalaža z ostanki barv, lakov, lepil, pesticidov, olj…),
- absorbenti (čopiči, krpe, mešala, lopatice, …),
- barve, laki, impregnirana sredstva, premazi,
- odpadna olja (motorna, hidravlična, mazalna olja, …),
- razredčila, odpadna topila,
- odpadna zdravila,
- baterije, akumulatorji vseh vrst (baterijski vložki, baterijski gumbi, avtomobilski, kamionski, traktorski, akumulatorji),
- odpadna fitofarmacevtska sredstva (škropiva),
- kisline, lugi, belila, čistila, specialna čistila, lepila, kemikalije,
- živosrebrni termometri in drugi živosrebrni instrumenti,
- neonska svetila (cevi) in halogenska svetila,
- odpadna jedilna olja in maščobe
Pri prepoznavanju nevarnih odpadkov so nam lahko v pomoč simboli, ki jih najdemo na njihovi embalaži (Uredba GHS, velja od 1.12.2010 do 1.6.2015):
Vsak odpadek, ki ima eno ali več tovrstnih oznak na embalaži, je potrebno uvrstiti med nevarne odpadke in jih oddati v predelavo ali uničenje.
Nasveti za ravnanje s tovrstnimi odpadki:
- nevarne odpadke hranimo v originalnih embalaži, na suhem, varnem in otrokom nedostopnem mestu,
- nevarni odpadki se med seboj ne smejo mešati, saj lahko pride do nepredvidene reakcije med različnimi snovmi,
- nevarnih odpadkov nikoli ne odstranjujemo ali uničujemo na kakršenkoli drugačen način, kot da ga prepustimo pooblaščenim zbiralcem v organiziranih akcijah ali predamo v zbirni center.
Prevzem nevarnih odpadkov na lokaciji ZC Dolga vas
Posamezno gospodinjstvo lahko v okviru GJS brezplačno preda do 10 kg nevarnih odpadkov letno. Količina nevarnih odpadkov, ki presega 10 kg se obračuna po ceniku pooblaščenega prevzemnika odpadkov. Nevarni in posebni odpadki, ki so nastali v okviru pridobitnih dejavnosti se prevzamejo samo proti plačilu.