Javne površine

Ceste

Vzdrževanje cest

V skladu z določili Zakona o javnih cestah (Ur. l. RS št. 33/06), Pravilnika o rednem vzdrževanju javnih cest (Ur.l. RS št. 18/16), Odlokom o načinu opravljanja GJS rednega vzdrževanja občinskih cest v Občini Lendava (Ur. l. RS št. 26/19), ter izvajalsko pogodbo pripravi izvajalec gospodarske javne službe (GJS) izvedbeni program rednega vzdrževanja cest in ga posreduje pristojnemu organu občine v potrditev.

Redno vzdrževanje cest se opravlja v skladu z izvedbenim programom  praviloma v času zmanjšanega prometa in če je mogoče brez omejitev prometa. Pregledniška služba najmanj enkrat na tri mesece vizualno pregleda cestne objekte, ki so bistvenega pomena za stabilnost, funkcionalnost in trajnost cestnega objekta ter varnost prometa. Pregledniško službo opravljajo cestni pregledniki, katere nadzoruje upravljavec cest.

Redno vzdrževanje prometnih površin, ki so sestavni del javne ceste, obsega njihovo čiščenje in popravila lokalnih poškodb (npr. krpanje udarnih jam in mrežastih razpok) oziroma polaganje asfaltne prevleke preko vozišča in robnih pasov, zalivanje posameznih razpok, stikov in reg, rezkanje zglajenih in neravnih asfaltnih površin ali izdelavo asfaltnih prevlek preko zglajenih površin ter popravila drugih podobnih poškodb. Prometne površine so vzdrževane tako, da je omogočen varen in neoviran promet. Poškodbe prometnih površin se praviloma popravijo z enakim materialom iz katerega je obstoječa konstrukcija. 

Zimska služba

Ceste se v zimskem času, ki praviloma traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta oz. v času zimskih razmer, se vzdržujejo v skladu s izvedbenim programom. Zimske razmere nastopijo takrat, ko je zaradi zimskih pojavov (sneg, poledica in drugo) lahko ogroženo normalno odvijanje prometa.

V občini Lendava se zimska služba izvaja na:
• LC (lokalnih cestah) to so ceste, ki povezujejo naselja v občini in naselja v občini s sosednjimi občinami
• LK (lokalno krajevna cesta) povezuje ulice v mestu Lendava in vaške ulice v naseljih v občini Lendava
• ostalih javnih prometnih površin (ulice, trgi, pločniki, kolesarske steze, avtobusne postaje in obračališča, javna parkirišča ter funkcionalne površine ob javnih objektih);
• JP (javne poti), poljske poti med naselji in v naseljih v občini Lendava;

Izvajalec zimske službe ima organizirano 24 dežurno službo, ki redno spremlja vremenska poročila in napovedi vremena ter sprotno preverjanje količine padavin.

Prioritetni vrstni red izvajanja zimske službe

Pri izvajanju zimske službe velja za izvajalce na lokalni ravni naslednji prioritetni vrstni red:
I. prioriteta: LC, gričevnati del, pločniki do šol in ZD, ceste do šol, AP, ZD, stopnišča
II.prioriteta: LK, mestne in vaške ulice, parkirišča-del, JP-del
III.prioriteta: JP – v dogovoru s KS-i, ostale JP, kolesarske steze;
IV.prioriteta: ceste, ki se v zimskih razmerah zaprejo

Zimsko službo na objektih I. in II. prioritete se opravi v 8 urah po končanem sneženju, na objektih III. prioritete pa v 24 urah po končanem sneženju.

Dela na cestah I. in II. prioritete se izvajajo praviloma med 5. in 22. uro. Začasni zastoji v odvijanju prometa kot posledica nenadnih prekomernih snežnih padavin so možni predvsem v času med 22.00 in 5.00 uro zjutraj ter ob dela prostih dnevih.

Na cestah III. prioritetnega reda se pluži z normalnimi plužnimi sredstvi, praviloma se zagotovi odvijanje prometa v 48 urah.

Načrt intervencije

Z izvajanjem zimske službe v primeru poledice/snega se prične, če je poledico pričakovati po meteorološki napovedi ali če zapade sneg minimalno 10 cm v nižinskem delu oziroma 5 cm v gričevnatem delu.

Obveznosti uporabnikov javnih površin in lastnikov objektov

Lastniki oz. uporabniki zgradb so dolžni pred svojim objektom oz. dovozom na javno cestišče odstraniti sneg, ki ostane po pluženju javne ceste, če jih ta sneg ovira.

Pri odstranjevanju snega z javnih prometnih površin, streh, funkcionalnih in drugih površin, je prepovedano zametavati javne prometne površine. Sneg se mora odlagati na robu vozišča, kjer odstranjeni sneg ne ovira hoje in prometa z vozili ter odvodnjavanja.

Vse zgradbe, ki mejijo na javne površine, morajo imeti ustrezne zadrževalne snegolove. Žlebovi, strešne odtočne cevi in odtoki meteornih voda na zgradbah ne smejo biti poškodovani. Lastnik zgradbe mora sproti odstranjevati ledene sveče. Pred odstranjevanjem snega in ledenih sveč s streh je potrebno pločnik za pešce ustrezno zavarovati. Odtekanje iz streh ne sme biti speljano na javne površine, ki jih vzdržuje izvajalec zimske službe.

V času odstranjevanja snega z javnih površin so lastniki vozil dolžni odstraniti svoja vozila.

Letni program

Zadnje objave o cestah

Zelene površine

Urejanje javnih zelenih površin

Način opravljanja obvezne občinske gospodarske javne službe urejanje in čiščenje javnih površin je določen z Odlokom o urejanju in čiščenju javnih površin na območju občine Lendava (Ur. l. RS, št. 55/2010, v nadaljevanju: Odlok) in mednje sodi tudi urejanje javnih zelenih površin.

Urejanje in čiščenje javnih površin je obvezna lokalna gospodarska javna služba, katere izvajanje zagotavlja pooblaščeni izvajalec v skladu z Zakonom o gospodarskih javnih službah in Odlokom o gospodarskih javnih službah v Občini Lendava (5. člen Odloka).

Urejanje javnih zelenih površin na območju občine Lendava že vrsto let izvaja javno podjetje EKO-PARK d.o.o. Lendava in sicer na osnovi »in-house« pogodbe (predhodno izvedeni postopki skladno s področno zakonodajo za oddajo del »in-house).

Zelene površine v ureditvenih območjih naselij so javne zelene površine v lasti ali v upravljanju Občine Lendava, ki so pod enakimi pogoji namenjene vsem uporabnikom.

Javne zelene površine so določene v katastru javnih zelenih površin Občine Lendava s katerim se določi kategorizacija površin s prioriteto izvajanja posamezne vrste del.

Na javnih zelenih površinah se v okviru javne službe opravljajo potrebna vzdrževalna dela in varstveni ukrepi, kot so:

– spomladansko in jesensko čiščenje zelenih površin,
– pobiranje smeti,
– vzdrževalna dela in košnja travnatih površin,
– urejanje nasadov in sajenje cvetličnih gredic,
– zasajanje, oskrba, čiščenje in obrezovanje dreves, drevoredov in grmovnic,
– odstranitev hirajočih oziroma suhih dreves na podlagi soglasja pristojnega organa,
– zatiranje plevela in drugih rastlin, ki ovirajo rast rastlin na javnih zelenih površinah,
– obrezovanje živih mej, posebej ob cestah in pločnikih, da ne ovirajo hoje po javnih prometnih površinah in preglednosti v križiščih in ne zakrivajo prometne signalizacije,
– oskrba in obrezovanje vegetacije na prometnih otokih,
– varstvo rastlin pred rastlinskimi boleznimi, škodljivci in poškodbami,
– redno pometanje in pobiranje smeti v parkih in na zelenicah, dobava, montaža in vzdrževanje parkovne opreme,
– druga vzdrževalna dela, ki so potrebna, da se ohranja urejen videz zelenih površin.

Letni program

Zadnje objave o zelenih površinah