Gradbeni odpadki

Predstavitev

Gradbeni odpadki

Gradbeni odpadki so odpadki, ki nastajajo pri gradbenih delih zaradi gradnje, rekonstrukcije, adaptacije, obnove ali odstranitve objekta ter se uvrščajo v skupino odpadkov s številko 17 s klasifikacijskega seznama odpadkov. Med gradbene odpadke sodi tudi zemeljski izkop, ki je odpadek, sestavljen iz prsti, sedimentov in kamenja, ki nastane pri izkopavanju ali odkrivanju tal ali podtalja.

Trenutno veljavna Uredba o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih (Uradni list RS, št. 34/08 in 44/22 – ZVO-2) (v nadaljnjem besedilu Uredba) določa obvezno ravnanje z odpadki, ki nastajajo pri gradbenih delih zaradi gradnje, rekonstrukcije, adaptacije, obnove ali odstranitve objekta in določa obveznosti investitorja, izvajalca in nadzora nad izvajanjem uredbe.

Obveznosti investitorja

Skladno z določili zakonodaje s področja ravnanja z gradbenimi odpadki je odgovornost za ravnanje z gradbenimi odpadki odgovornost investitorja. Lahko pa odgovornost za pravilno ravnanje z gradbenimi odpadki investitorji prenesejo na izvajalca gradbenih del, a le izrecno s pogodbo o izvajanju gradbenih del, kjer mora zelo natančno pisati, da je za ravnanje z gradbenimi odpadki odgovoren izvajalec gradbenih del.

Investitorji morajo poleg zahtev iz splošne Uredbe o odpadkih izpolnjevati še obveznosti iz Uredbe o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih. Na osnovi evidenčnih listov morajo voditi evidenco o nastajanju gradbenih odpadkov in ravnanju z njimi, imeti izdelan Načrt gospodarjenja z gradbenimi odpadki, poročati o nastalih gradbenih odpadkih in ravnanju z njimi najpozneje 15 mesecev po koncu gradnje, ali najpozneje 3 mesece po pridobitvi uporabnega dovoljenja.

Načrt gospodarjenja z gradbenimi odpadki

Če je za gradnjo novega objekta, rekonstrukcijo objekta, nadomestno gradnjo ali odstranitev objekta predpisana pridobitev gradbenega dovoljenja v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov, mora investitor k projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja priložiti načrt gospodarjenja z gradbenimi odpadki. Načrta gospodarjenja z gradbenimi odpadki ni treba priložiti k projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja, če je investitor fizična oseba, ali če ne gre za gradnjo ali rekonstrukcijo zahtevnega objekta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov, razen če je za gradnjo ali rekonstrukcijo objekta predvideno, da je prostornina zemeljskega izkopa 1.000 m3 ali več, ali je zemeljski izkop tako onesnažen z nevarnimi snovmi, da bi se moral uvrstiti med nevarne gradbene odpadke v skladu s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadki.

Oddaja gradbenih odpadkov

Po nastanku gradbenih odpadkov na gradbišču jih je treba uvrstiti v seznam odpadkov in jim dodeliti ustrezne številke odpadkov. Zbirati jih morajo ločeno, kar pomeni, da morajo posamezne odpadke odlagati v ločene zabojnike ali posode, jih ustrezno označiti in jih pred oddajanjem pooblaščenemu prevzemniku odpadkov skladiščiti tako, da ne more priti do onesnaževanja okolja. Nato jih morajo oddati pooblaščenemu zbiralcu ali predelovalcu odpadkov, ki jim izda evidenčne liste, s katerimi dokazujejo, da so odpadke oddali na predpisan način.

EKO Park d.o.o Lendava ni pooblaščen prevzemnik gradbenih odpadkov in ne more izdati evidenčnega lista za skupino odpadkov s številko 17 s klasifikacijskega seznama odpadkov.