VODOVOD
Na podlagi Zakona o urejanju prostora, Zakona o graditvi objektov in Pravilnika o oskrbi s pitno vodo ter Odloka o oskrbi s pitno vodo v Občini Lendava izdaja Eko-park d.o.o. Lendava/Öko-park Kft. Lendva mnenja in soglasja.
Pridobitev projektnih pogojev
Za izdajo projektnih pogojev je potrebno predložiti vlogo/dopis, ki se ji priloži podatke o maksimalni potrebni količini vode (l/s) in o predvidenem povprečnem mesečnem odjemu (m3), urbanistični del projektne dokumentacije in situacijo z vrisanim objektom.
Pridobitev soglasja k projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD)
Predložiti je potrebno vlogo/dopis, ki se ji priloži projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) in projekt za izvedbo priključka.
Priključitev na vodovodno omrežje
Za izvedbo vodovodnega priključka ali spremembo obstoječega priključka je potrebno pridobiti soglasje upravljavca, ki se izda na podlagi vloge in ustrezne dokumentacije odvisne od vrste priključitve. Investitor izpolni in podpiše vlogo za pridobitev soglasja za priključitev na vodovodno omrežje, kjer navede zahtevane podatke (podatke o investitorju, kontaktni podatek in lokacijo objekta).
Novogradnja oz. objekt z izdanim gradbenim dovoljenjem
Investitor k vlogi priloži:
- dokazilo o lastništvu objekta in soglasja solastnikov objekta, če ima objekt več lastnikov;
- vsa soglasja za prekope zemljišč, ki niso last naročnika (pridobitev služnostne pravice po veljavni zakonodaji);
- tehnični načrt priključitve,
- požarni elaborat, če ga mora zagotavljati,
V primeru da obstoječi objekt nima gradbenega dovoljenja mora investitor poleg zgoraj navedenih prilog priložiti dokument, ki dokazuje da je objekt zgrajen pred letom 1967 ter vse zgoraj navedene priloge.
Po predložitvi vseh zahtevanih prilog za priključitev in potrdila o plačilu komunalnega prispevka se investitor dogovori z izvajalcem javne službe za ogled mesta priključevanja. Za pregled mesta priključevanja se dogovori po telefonu na 040 743 303 ali jure.gonc@eko-park.si. Priklop na javno vodovodno omrežje (strojna dela in postavitev merilnega jaška z vodomerom) sme izvesti samo upravljavec javnega vodovodnega omrežja. Gradbena dela pri izvedbi priključka lahko opravi investitor v dogovoru z upravljalcem omrežja v lastni režiji. Del hišnega priključek po merilnem mestu mora pred zasipom pregledati upravljavec vodovoda. Po končanih delih je investitor dolžan izdelati geodetski posnetek priključka ter ga predati izvajalcu GJS v pisni in DWG obliki.
Vodomer in vzdrževanje vodomernega mesta
Obračunski vodomer je sestavni del vodovodnega priključka, ki je namenjen merjenju porabe pitne vode in ga mora praviloma imeti vsak uporabnik storitve GJS.
Velikost in mesto vgraditve glavnega obračunskega vodomera sta razvidna iz dokumentacije za izdajo soglasja za priključitev na vodovodno omrežje. Pri novogradnjah in rekonstrukcijah mora biti vgrajen v standardnih vodomernih jaških izven stavbe ali inženirskega objekta, čim bližje javnemu vodovodu.
Vodomer lahko vgrajuje in zamenjuje izključno upravljavec skladno s Pravilnikom o meroslovnih zahtevah za vodomere. Stroški menjave vodomerov se krijejo iz postavke omrežnina voda, ki jo mesečno plačujete uporabniki, in je odvisna od dimenzije vodomera.
Vodomerno mesto mora uporabnik oz. lastnik objekta redno vzdrževati ter poskrbeti za zaščito vodomerov pred poškodbami ali zmrzaljo. Vodomera ni dovoljeno prestavljati, zamenjati ali popravljati, niti odstraniti plombe. Vodomer mora biti vedno dostopen delavcem ali pooblaščenim osebam upravljavca za vzdrževanje, redne preglede in popise stanja porabe vode.
Popis stanja vodomera
Porabo vode se pri večjih odjemalcih kot so industrija, podjetja in večstanovanjski objekti se odčitava mesečno, pri posameznih gospodinjstvih pa enkrat letno. Če želite, da se vam mesečno obračuna dejanska poraba vode, nam do zadnjega dne v mesecu sporočite stanje vašega vodomera s pomočjo aplikacije Moj upravljalec.
Spremembe na obstoječem priključku
Za spremembo obstoječega priključka je potrebno pridobiti soglasje upravljavca. To se izda na podlagi predhodno izdelanega projekta spremembe hišnega priključka.
Ukinitev priključka
Ukinitev priključka naroči lastnik objekta. Ukinitev vodovodnega priključka je dovoljena samo v primerih rušenja priključenega objekta ali neprimernosti objekta za bivanje. Uporabnik mora upravljavcu v pisni obliki posredovati vlogo za ukinitev priključka z izjavo.
Sprememba lastništva / plačnika
Sprememba lastništva se uredi na sedežu izvajalca javne službe, Eko-park, kjer se naredi zapisnik o spremembi lastništva, ki ga podpiše stranka, ki prevzema lastništvo oz. obveznost plačnika. Zapisniku se obvezno priloži kupoprodajna pogodba ali izpis iz mrliške knjige v primeru spremembe zaradi smrti.
KANALIZACIJA
Priključitev na javno kanalizacijo
Na območju zgrajenega kanalizacijskega omrežja je priključitev na javno kanalizacijsko omrežje obvezna in dovoljena le na podlagi izdanega soglasja za priključitev. Izvedbo priključka na javno kanalizacijo stranka naroči na sedežu podjetja EKO Park d.o.o. Lendava, Glavna ulica 109, 9220 Lendava, ki je izvajalec GJS v občini Lendava. Za nov priključek ali spremembo obstoječega priključka je najprej potrebno pridobiti soglasje izvajalca javne službe, ki se izda na podlagi vloge za izdajo soglasja za priključitev na javni vodovod, ter v skladu z Odlokom o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode na območju občine Lendava_61_2014 ter Tehničnim pravilnikom o odvajanju in čiščenju 109_2023 . Ob priključitvi je uporabnik dolžan greznico opustiti.
Postopek priključitve
• Izdaja soglasja s strani EKO Park d.o.o. Lendava
• Oddaja vloge za plačilo komunalnega prispevka na Občini Lendava
• Pregled terena za izvedbo priključka (lokacija postavitve kontrolnega jaška, zemeljska dela)
• Pridobitev dovoljenja za poseg cestni svet, pridobitev služnosti, zapora ceste (pridobiti po potrebi na Občini Lendava)
• Zemeljska in gradbena dela (izkop) se izvedejo v dogovoru s stranko
• Pred priklopom na javno kanalizacijo oz. v času izvedbe internega priključka je priključitev prijaviti na sedežu podjetja
• Vnos v katastrsko bazo in evidentiranje v informacijskem sistemu (naroči investitor)
Interna kanalizacija
Interna kanalizacija je kanalizacija z vsemi napravami v zgradbi in na zemljišču uporabnika do kontrolnega jaška. Hišna oziroma interna črpališča odpadnih vod sodijo v sklop objektov in naprav v lastni uporabnika, njihovo vzdrževanje je dolžan lastnik objekta opraviti na svoje stroške.
MKČN IN GREZNICE
Vsi objekti, ki se nahajajo na območju, kjer ni javne kanalizacije oz. ni predvidena gradnja javne kanalizacije, ter vsi objekti, ki so izven strnjenih območjih ali t.i. aglomeracij ali pa so od javne kanalizacije oddaljeni več kot 100 m, morajo imeti malo komunalno čistilno napravo (MKČN) ali nepretočno greznico. Uporabnikom priključenim na MKČN ali pretočno/nepretočno greznico se za porabljeno količino pitne vode mesečno obračuna storitev MKČN/greznica. Registriranim uporabnikom navedene storitve je omogočen en brezplačen odvoz odpadne vode na tri leta. Večkratni vmesni odvozi se obračunajo po ceniku GJS.
V primeru, da gospodinjstvo je na istem naslovu kot kmetijska dejavnost in nima možnosti priklopa na javno kanalizacijsko omrežje, je možno uveljaviti oprostitev plačila storitev, povezanih z obveznim praznjenjem greznic in MKČN ob pogoju, da se greznično blato, ali blato iz male komunalne čistilne naprave (MKČN) zmeša z gnojevko v gnojni jami, ki je zgrajena skladno s predpisi in se po najmanj šestih mesecih po skladiščenju uporabi kot gnojilo v kmetijstvu.
Onesnaževanje, za katero se ne plačuje okoljska dajatev – kmetijci
Okoljska dajatev se ne plačuje za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne odpadne vode, ki nastaja v objektu na kmetijskem gospodarstvu in se zbira v nepretočni greznici, če se uporablja kot gnojilo v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu. V tem primeru mora lastnik tega objekta plačniku okoljske dajatve predložiti pisno izjavo v skladu s predpisom, ki ureja odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode. Za uporabo blata iz nepretočnih greznic za gnojilo v kmetijstvu morajo biti izpolnjeni trije pogoji:
• da blato (zmešano skupaj s komunalno odpadno vodo) nastaja na kmetijskem gospodarstvu (povzročitelj),
• da se na kmetiji ukvarjajo s kmetijsko dejavnostjo reje živali, kjer dejansko tudi nastajata gnojevka in gnojnica. »Zadostno« število rejenih živali, npr. določeno število in vrsta ali kategorije rejenih živali glede na velikost gospodinjstva (glede na število članov gospodinjstva), v zakonodaji ni natančno določeno, kakor tudi ne delež oz. razmerje med odpadno komunalno vodo in gnojevko oz. gnojnico in
• da se blato skladišči šest mesecev skupaj s komunalno odpadno vodo in z gnojevko oz. gnojnico, za kar morajo biti zagotovljene najmanjše potrebne zmogljivosti skladišč.
Vloga za oprostitev plačila okoljske dajatve kmetijci-1
Obračunane storitve, povezane s porabo vode za kmetijsko dejavnost in gospodinjstvo (gospodinjski objekt je priključen na javno kanalizacijsko omrežje)
Na računu, ki se nanaša na gospodinjstvo, se v tem primeru obračunajo naslednje storitve:
- vodarina, odvajanje in čiščenje odpadnih voda,
- omrežnina za vodo, odvajanje in čiščenje,
- okoljska dajatev za obremenjevanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda (10 % celotne okoljske dajatve).
Na računu, ki se nanaša na kmetijsko dejavnost, se obračunajo naslednje storitve:
- vodarina in omrežnina voda.
VLOGE V ZVEZI Z ODVAJANJEM IN ČIŠČENJEM ODPADIH VODA
Vloga za delno oprostitev plačila storitev MKČN/greznica z zmogljivostjo do 50 PE
MEŠANI KOMUNALNI ODPADKI
1.) Odobritev obračunavanja nižjih stroškov za gospodinjstva z 1 osebo
Od 1.1.2014 velja novi Odlok o zbiranju in prevozu odpadkov na območju Občine Lendava (Ur.l.RS 60/2013; v nadaljevanju Odlok) in Tehnični pravilnik o zbiranju in prevozu odpadkov na območju Občine Lendava (Ur.l.RS 60/2013; v nadaljevanju Tehnični pravilnik). V skladu z navedenima predpisoma v upravnem postopku ne odloča več Občina Lendava temveč v skladu z 12. in 16. členom Odloka o tem odloča izvajalec gospodarske javne službe (v nadaljevanju izvajalec GJS). V skladu navedenimi predpisi mora povzročitelj odpadkov izvajalcu GJS, to je Eko-park d.o.o. Lendava, podati vlogo za odobritev spremembe obračunavanja stroškov.
Za odobritev obračunavanja nižjih stroškov za gospodinjstva z 1 osebo mora stranka podati pisno vlogo in potrdilo upravne enote o številu gospodinjstev in številu članov gospodinjstva (stalno in začasno prijavljenih) na naslovu za katerega se podaja vloga.
Vloga za nižji obračun stroškov za gospodinjstvo z 1 osebo
2.) Oprostitev obveznosti odvoza odpadkov
Od 1.1.2014 velja novi Odlok o zbiranju in prevozu odpadkov na območju Občine Lendava (Ur.l.RS 60/2013; v nadaljevanju Odlok)) in Tehnični pravilnik o zbiranju in prevozu odpadkov na območju Občine Lendava (Ur.l.RS 60/2013; v nadaljevanju Tehnični pravilnik). V skladu z navedenima predpisoma v upravnem postopku ne odloča več Občina Lendava temveč v skladu s 7. členom (4 odstavek) Odloka o tem odloča izvajalec gospodarske javne službe (v nadaljevanju izvajalec GJS). V skladu navedenim členom mora lastnik s pisno izjavo potrditi nevseljenost oziroma neuporabo stanovanjskih, poslovnih ali drugih prostorov, namenjenih začasnemu oziroma občasnemu bivanju ali izvajanju dejavnosti.
Za odobritev oprostitve obveznosti odvoza komunalnih odpadkov je potrebno izvajalcu GJS, Eko-park d.o.o. Lendava, predložiti vlogo in Potrdilo upravne enote o stalnem ali začasnem prebivališču na naslovu in Izjavo o neuporabi objekta.
Postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnova spomenikov in grobnic ter vsak drug poseg v prostor na pokopališču je dovoljen ob predhodnem soglasju upravljavca pokopališča. Upravljavec pokopališča daje soglasja za postavitev, popravilo, odstranitev spomenikov in drugih nagrobnih obeležij na območju pokopališča v skladu z zakonom, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost, podzakonskimi predpisi in odlokom.
K vlogi je potrebno priložiti skico oz. načrt nagrobnega spomenika. Skica mora vsebovati kompletne mere oz. dimenzije predvidene postavitve.
V kolikor vloge ne poda najemnik sam, mora vlagatelj k vlogi priložiti pooblastilo najemnika grobnega prostora.
Eko-park d.o.o. Lendava ÖKO –PARK Kft Lendva na podlagi 12. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40, javnega pooblastila posameznih občin lastnic vodovodnega omrežja in Zakona o splošnem upravnem postopku (Ur. list RS, št. št. 80/99, 70/00, 52/02, 73/04, 119/05, 105/06 – ZUS-1, 126/07, 65/08, 8/10, 82/13, 36/20 – ZZUSUDJZ, 61/20 – ZZUSUDJZ-A in 175/20 – ZIUOPDVE izdaja:
- smernice in mnenja k prostorskim aktom,
- mnenja o razpoložljivosti vodnega vira in neogroženosti oskrbe s pitno vodo,
- mnenje/soglasje/projektni pogoji za priključitev na vodovod na območju Pomurskega vodovoda – sistem A ter mnenje/soglasje/projektni pogoji za priključitev na kanalizacijo v občini Lendava (glej zbirko pristojnosti v prostorsko informacijskem sistemu).
Smernice in mnenja k prostorskim aktom
Za objekt na območju, ki se ureja z občinskim podrobnim prostorskim načrtom, se ti akti izdajajo v postopku sprejemanja občinskega podrobnega prostorskega načrta, pri čemer se za projektne pogoje štejejo smernice. V primeru novih potreb, ki presegajo obstoječe zmožnosti vodooskrbnih objektov in naprav, upravljavec predpiše pogoje za dosego le-teh. Brez izpolnitve oziroma upoštevanja smernic ni mogoče pridobiti pozitivnega mnenja upravljavca vodovoda. Priložiti je potrebno dokumentacijo, ki jo določa zakonodaja o urejanju prostora.
Mnenja o razpoložljivosti vodnega vira in neogroženosti oskrbe s pitno vodo
Posebna raba vode, ki ni oskrba s pitno vodo, se lahko izvaja z odvzemanjem vode iz objektov in naprav, namenjenih oskrbi s pitno vodo, le če to dopušča izdatnost vodnega vira in zaradi tega ni ogrožena oskrba s pitno vodo, na podlagi strokovnega mnenja izvajalca gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo, s katerim se ugotovi razpoložljivost vodnega vira in neogroženost oskrbe s pitno vodo.
Strokovno mnenje izvajalca GJS o razpoložljivosti vodnega vira (word)
Projektni in drugi pogoji
V kolikor nameravana gradnja leži v varovalnem pasu gospodarske javne infrastrukture, se izdajo projektni in drugi pogoji. Brez izpolnitve projektnih in drugih pogojev, mnenje upravljavca vodovoda ni mogoče pridobiti, razen v primerih, kadar mnenjedajalec na podlagi zahteve za izdajo projektnih in drugih pogojev ugotovi, da je poseg sprejemljiv in da projektni in drugi pogoji niso potrebni. V tem primeru se zahteva za izdajo projektnih in drugih pogojev šteje kot zahteva za izdajo mnenja, mnenjedajalec pa da mnenje, da se strinja z nameravano gradnjo.
Zahtevi za izdajo projektnih pogojev je potrebno priložiti:
- dokazila in projektno dokumentacijo
- idejno zasnovo za pridobitev projektnih in drugih pogojev (IZP), ki mora vsebovati načrt arhitekture in prikaz priključkov na gospodarsko javno infrastrukturo, ki jo določa Gradbeni zakon za večje objekte, potrebe po sanitarni in požarni vodi
- pooblastilo investitorja (v kolikor vlagatelj ni investitor)
Obrazec: Zahteva za izdajo projektnih pogojev (.xlsx)
Mnenja
Mnenje za pridobitev gradbenega dovoljenja je dokument, v katerim upravljavec na podlagi Uredbe o oskrbi s pitno vodo (Uradni list RS, št. 88/12 in 44/22 – ZVO-2) določa pogoje za priključitev uporabnikov na javno vodovodno omrežje. Mnenje se izdaja v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za gradnjo stanovanjske hiše, počitniške hiše, poslovnega objekta, industrijskega objekta, poslovno – stanovanjskega objekta, za dograditev objekta, nadgradnjo, rekonstrukcijo objekta, za pridobitev gradbenega dovoljenja za nezahtevne objekte,… itd.
K vlogi za izdajo mnenja je potrebno predložiti:
- predhodno izdane projektne in druge pogoje k idejni zasnovi,
- projektno dokumentacijo (IZP, DGD), ki mora biti usklajena z zahtevami investitorja in upravljavca, s prikazom poteka vodovodnega priključka na javno vodovodno omrežje,
- pooblastilo investitorja (v kolikor vlagatelj ni investitor),
- drugo dokumentacijo, ki jo zahteva upravljavec za potrebe odločanja, v kolikor se smatra in ugotovi, da le ta vpliva na predmet odločanja.
Za gradnjo novih cevovodov, rekonstrukcijo obstoječih cevovodov in ostale posege na javnem omrežju, mora vlagatelj upravljavcu dostaviti dokumentacijo za izvedbo (PZI), ki vsebuje podrobne načrte, popise del in specifikacijo materiala na podlagi katerih se v skladu s pogoji iz izdanega gradbenega dovoljenja gradnja lahko izvede.
Za izdajo mnenja h gradnji komunalnih vodov je potrebno predložiti DGD ali PZI projektno dokumentacijo, iz katere so vzdolž trase in v prerezih razvidni predpisani odmiki in zaščita vodovoda na mestih križanj z drugimi komunalnimi vodi.