Predstavitev
Na območjih, kjer je zgrajena, se gradi, obnavlja ali rekonstruira javna kanalizacija, je priključitev objekta ali preureditev obstoječega priključka objekta na javno kanalizacijo obvezna in dovoljena le na podlagi izdanega soglasja za priključitev; komunalna odpadna voda se mora odvajati neposredno v javno kanalizacijo. (Odlok o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode na območju občine Lendava (UL RS, št. 61/2014).
Vsi objekti, ki se nahajajo na območju, kjer ni javne kanalizacije oz. ni predvidena gradnja javne kanalizacije, ter vsi objekti, ki so izven strnjenih območjih ali t.i. aglomeracij ali pa so od javne kanalizacije oddaljeni več kot 100 m, morajo imeti malo komunalno čistilno napravo (MKČN) ali nepretočno greznico. Uporabnikom priključenim na MKČN ali pretočno/nepretočno greznico se mesečno obračunava storitev MKČN/greznica na porabljeno količino pitne vode. Registriranim uporabnikom navedene storitve je omogočen en brezplačen odvoz odpadne vode na tri leta, večkratni vmesni odvozi se obračunajo po ceniku GJS.
Vloga za izdajo soglasja za priključitev ali ukinitev priključka kanalizacije, za postavitev MKČN ali nepretočne greznice najdete na tej povezavi. Po izvedbi kanalizacijskega priključka ali vgradnji MKČN/nepretočne greznice je podati prijavo za pregled opravljene priključitve, ki jo vložite na obrazcu Prijava za pregled izvedenega kanalizacijskega priključka ali MKČN. Vloga za prijavo začetka obratovanja MKČN (pisno obvestilo o začetku obratovanja)/nepretočne greznice najdete na tej povezavi.
MKČN in nepretočne greznice
Malo komunalno čistilno napravo morajo imeti vsi objekti, ki se nahajajo na območju, kjer ni javne kanalizacije in kjer ni predvidena javna kanalizacija oz. ki niso v aglomeraciji.
V izjemnih primerih, ko čiščenje v MKČN ni dovoljeno oz. zadostno, pa je potrebno vgraditi nepretočno greznico. In sicer v primerih, ko:
• je prepovedano odvajanja odpadne vode (vodovarstvena območja),
• gre za posebne geografske razmere, ki bi negativno vplivale na delovanje MKČN,
Rok za vgradnjo MKČN oziroma nepretočne greznice
Rok za vgradnjo MKČN/nepretočne greznice za obstoječe objekte (za katere je bilo izdano gradbeno dovoljenje pred 14. 12. 2002), ki nimajo urejenega odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode, kot je bilo predpisno v času gradnje objekta, je najkasneje do 31. 12. 2025. Za tiste objekte, ki imajo čiščenje odpadne vode urejeno s pretočno greznico (oz. v skladu s prepisi v času gradnje objekta), pa je rok ob prvi obnovi objekta.
Vrste MKČN
Mala čistilna naprava je lahko:
• rastlinska MKČN, ki dosega mejne vrednosti KPK<200 mg/l,
• tipska MKČN, ki glede na izjavo o lastnostih dosega učinek čiščenja najmanj 80 %,
• kot MKČN se lahko uporablja tudi naprava, sestavljena iz enote za mehansko čiščenje po standardu SIST EN 12566-1 (predizdelana pretočna greznica) oziroma SIST EN 12566-4 (na mestu vgradnje sestavljena pretočna greznica) in enote za nadaljnje čiščenje, filtracijo in infiltracijo po standardih: SIST EN 12566-6 (predizdelana enota za čiščenje komunalne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali posredno v podzemne vode, SIST EN 12566-5 (filtrna naprava za predčiščene hišne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali SIST EN 12566-2 (sistemi za infiltracijo v tla), če gre za posredno odvajanje v podzemno vodo.
Seznam malih komunalnih čistilnih naprav
Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije vodi seznam tistih tipskih malih komunalnih čistilnih naprav do 50 PE (MKČN) po standardu SIST EN 12566-3, ki razpolagajo z ustrezno dokumentacijo po predpisih o gradbenih proizvodih. Seznam je sestavljen na podlagi prostovoljne odločitve proizvajalcev, dobaviteljev oz. prodajalcev MKČN, da Podkomisija za male komunalne čistilne naprave pri ZKGS pregleda dokumentacijo naprav, ki so v prodaji v Sloveniji. V kolikor določenega tipa MKČN ni na seznamu, to ne pomeni, da naprava ne razpolaga z ustrezno dokumentacijo po predpisih o gradbenih proizvodih. Seznam se dopolnjuje po prejemu ustrezne dokumentacije s strani dobaviteljev oz. prodajalcev MKČN na podlagi odločitve Podkomisije za MKČN. Dokumentacija dokazuje, da je tipska MKČN lahko v prodaji na slovenskem trgu, ne predstavlja pa dokazila, da izpolnjuje tudi zahteve predpisov na področju varstva okolja.
Na povezavi https://www.komunalna-zbornica.si/aktivnosti/male-komunalne-cistile-naprave/ so objavljeni tisti tipi in velikostni razredi MKČN, ki so uvrščeni na seznam in za katere so proizvajalci, dobavitelji oz. prodajalci naročili javno objavo.
Potek vgradnje MKČN/nepretočne greznice
Lastnik objekta zagotovi načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje MKČN in je v njegovi lasti in upravljanju. Lastnik MKČN je torej hkrati tudi upravljavec MKČN.
Pred vgradnjo je potrebno pridobiti:
• soglasje izvajalca javne službe
• vodno soglasje na Direkciji RS za vode
• mnenje glede skladnosti s prostorsko izvedbenimi akti in drugimi predpisi v občini Lendava, ki ga dobite na Občini Lendava
Po vgradnji je potrebno narediti naslednje:
• Upravljavec MKČN mora najpozneje 15 dni po začetku obratovanja MKČN o tem pisno obvestiti EKO Park d.o.o. Lendava, Glavna ulica 109, 9220 Lendava ter izpolniti vlogo za prijavo MKČN do 50 PE v evidenco izvajalca GJS.
• Po 3-9 mesecih od njenega zagona morate naročiti prve meritve pri pooblaščenem izvajalcu. Izvajalec vam bo na podlagi meritev očiščene vode izdal poročilo o meritvah. V kolikor je to neustrezen, morate meritve ponoviti.
• Najpozneje 30 dni po prejemu ustreznega poročila o meritvah, nas o tem obvestite, da vam bomo znižali okoljsko dajatev za 90%.
• Naslednje koledarsko leto po izvedbi prvih meritev (in nato vsaka tri leta) vam operativni delavec Eko Parka na terenu opravijo pregled MKČN. O terminu pregleda vas pisno obvestimo vsaj teden dni prej. Pri tem pregledu se preveri, če naprava deluje v skladu s predpisi, hkrati se pregleda dokumentacijo o MKČN, ki jo morate hraniti. Pregled se plačuje v sklopu storitve MKČN/greznice. Izjema so lastniki MKČN, ki sami praznijo blato na podlagi Vloge za oprostitev izvedbe in plačila storitve prevzema in ravnanja z blatom iz greznic in MKČN, ki morajo stroške pregleda poravnati v skladu z veljavnim cenikom.
Ob pregledu se pregleda naslednja dokumentacijo, ki jo morate hraniti:
• navodila dobavitelja za obratovanje in vzdrževanje naprave,
• vodno soglasje v skladu s predpisi, ki urejajo vode, in pregledno situacijo, iz katere je razvidno mesto iztoka iz MKČN v vode, opredeljeno s koordinatami v državnem koordinatnem sistemu za raven merila 1:5.000 (in ime vodotoka, če gre za odvajanje v vodotok),
• poročilo o opravljenih prvih meritvah v skladu s predpisom, ki ureja prve meritve in obratovalni monitoring odpadnih voda,
• dokumentacijo o opravljenih delih na MKČN,
• izjavo o lastnostih MKČN v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode (LE ZA TIPSKE MKČN),
• podatke o ravnanju z blatom, in sicer potrdilo podjetja EKO Park o prevzemu blata z navedbo datuma in količine prevzetega blata (ne velja za kmete),
• kopijo izjave z navedbo datuma in količine uporabe blata v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu, če gre za kmetijsko gospodarstvo (velja le za kmete),
• podatke o izrednih dogodkih, ki nastanejo med obratovanjem MKČN zaradi drugačne sestave odpadne vode, okvar ali drugih prekinitev obratovanja MKČN in podobnih razlogov, ter času njihovega trajanja.
Namesto pregleda lahko upravljavec MKČN pošlje analizni izvid o opravljenih meritvah odpadne vode, ki ga je izdal pooblaščen laboratorij. V kolikor se med pregledom ugotovi, da naprava ne deluje ustrezno, se preneha upoštevati znižana okoljska dajatev. Enako velja v primeru, če so v analiznem izvidu presežene mejne vrednosti.
Svetujemo vam, da MKČN redno pregledujete in vzdržujete ter pazite kakšne odpadne vode odvajate vanjo. Več informacij o tem je podanih v navodilih dobavitelja MKČN, zato vam priporočamo, da jih preberete ter upoštevate. Pomembno je tudi pravočasno praznjene odvečnega blata iz MKČN.
Pogoji za znižan obračun okoljske dajatve
V primeru, da je odvajanje komunalne odpadne vode zaključuje z malo komunalno čistilno napravo (MKČN) z ustreznim čiščenjem, se pri letnem seštevku enot obremenitve upošteva učinek čiščenja čistilne naprave v višini 90 % tako, da se letni seštevek enot obremenitve zmanjša za 90 %. V tem primeru okoljska dajatev znaša 0,0528 EUR/m³ odvedene odpadne vode.
Če lastnik objekta želi uveljaviti nižjo okoljsko dajatev (zmanjšano za 90 %), mora na podlagi pravilnika o prvih meritvah med 3. in 9. mesecem po zagonu naprave (MKČN) opraviti prve meritve in izdelati Poročilo o prvih meritvah za MKČN pod 50 PE, ki jih lahko opravi le pooblaščeni izvajalec obratovalnega monitoringa. Analizni izvid o opravljenih meritvah, ki je priloga k Poročilu o prvih meritvah za MKČN pod 50 PE ne sme biti starejši od 30 dni.
Praznjenje MKČN in greznic
Na območju občine Lendava je Eko Park d.o.o. Lendava izvajalec javne službe odvajanja in čiščenja odpadne vode, zato moramo zagotavljati prevzem blata iz greznic in MKČN. Praznjenje greznic izvajamo z lastnim prevozom ali s pomočjo podizvajalcev, ki imajo z nami sklenjeno pogodbo. Greznično goščo in blato prevzamemo in jo predamo čistilni napravi Lendava na čiščenje.
Informacije in naročilo praznjenja MKČN in greznic uredite na tel. 041 563 612 (Zver Dušan) ali na mail: dusan.zver@eko-park.si. Registriranim uporabnikom navedene storitve je omogočen en brezplačen odvoz odpadne vode na tri leta. Večkratni vmesni odvozi se obračunajo po ceniku GJS.